שאלות נפוצות

יש לכם שאלה? בחרו קטגוריה וקבלו תשובות לשאלות הנפוצות ביותר.

Duracell

מדע

Show / hide

מדוע כדאי להשתמש בסוללה נטענת מסוג NiMH ‏(Nickel-Metal Hydride)?

מכשירים מודרניים רבים בעלי צריכת חשמל גבוהה כגון מצלמות דיגיטליות זקוקים להחלפה תכופה יותר של סוללות מבעבר. שימוש בסוללות Duracell NiMH יכול להיות פתרון יעיל במקרים כאלה. ניתן לטעון אותן מחדש מאות פעמים. סוללת AA נטענת של Duracell מתאימה במיוחד להפעלת מצלמות דיגיטליות ומכשירים אחרים שזקוקים לאנרגיה רבה. ניתן לרכוש גם סוללות AAA המתאימות למכשירים אלקטרוניים קטנים יותר כגון נגני MP3 ומשחקים ניידים. סוללות נטענות ומטעני NiMH של Duracell מציעים איכות ואמינות בסטנדרט הגבוה והמוכר של סוללות Duracell, ומספקים חלופה חסכונית ומאריכת ימים לאספקת אנרגיה.

Show / hide

כיצד פועלת סוללה?

סוללות אולי נראות פשוטות אבל אספקת אנרגיה בתוך מארז מתבססת על תהליך אלקטרוכימי מורכב. זרם חשמלי בצורה של אלקטרונים מתחיל לזרום במעגל החיצוני כאשר מדליקים את המכשיר – לדוגמה, את נורת החשמל. ברגע זה, החומר שממנו עשויה האנודה, האבץ, מוסר שני אלקטרונים מכל אטום בתהליך שנקרא חמצון, ומאחור נותרים יונים בלתי יציבים של אבץ. לאחר שהאלקטרונים ביצעו את משימתם והדליקו את נורת החשמל, הם נכנסים חזרה לתא בקתודה, בה הם משתלבים בחומר הפעיל, דו-תחמוצת המנגן, בתהליך שנקרה חיזור. התהליך המשולב של חמצון וחיזור לא יכול להתרחש בתא חשמלי בלי אמצעי פנימי להובלת אלקטרונים חזרה לאנודה, לאיזון מעבר הזרם החיצוני. השלמת התהליך מתרחשת בעזרת תנועה של יוני הידרוקסיד שנמצאים בתמיסת המים הנקראת אלקטרוליט. התגובה המתרחשת בין כל אלקטרון שנכנס לקתודה לבין דו-תחמוצת המנגן יוצרת MnOO-‎. לאחר מכן, MnOO-‎ מגיב למים של האלקטרוליט. בתגובה זו, המים מתפצלים, משחררים יוני הידרוקסיד אל האלקטרוליט ויוני מימן שמתחברים עם MnOO-‎ ליצירת MnOOH. המעגל הפנימי שלם כאשר יוני הידרוקסיד שנוצרו בתהליך זה בקתודה זורמים לאנודה בצורת זרם יונים. שם הם מתחברים עם יוני אבץ בלתי יציבים, שנוצרו באנודה כאשר האלקטרונים נמסרו למעגל החשמלי בתחילת התהליך. פעולה זו מייצרת תחמוצת אבץ ומים. המעגל הסגור שנוצר (שנדרש לצורך זרימת חשמל רציפה) מספק אנרגיה להדלקת אור הפנס.

Show / hide

האם כל הסוללות מחזיקות מעמד למשך פרק זמן דומה?

לא, סוללות שונות מספקות משך חיים ותפוקת אנרגיה שונים, בהתאם לסוג החומרים הכימיים ששימשו להכנתן וכמותם. דרך אחת להסביר זאת היא להשוות את זה לבישול ארוחה: רכיבים שונים וכמויות שונות משנים את טעמה של הארוחה.

Show / hide

מהי סוללת אלקליין?

Duracell הייתה חלוצה בייצור מערכת האלקליין האלקטרוכימית של דו תחמוצת המנגן לפני כארבעים שנה. בשנות השישים של המאה העשרים, הפופולריות של המערכת גדלה במהירות במגזר מוצרי הצריכה אלקטרוניים שצמיחתו נמשכת עד היום. תאי אלקליין, או אלקליין של דו תחמוצת המנגן הם בעלי יתרונות רבים על פני תאי אבץ פחמן,כולל קיבולת אמפר-שעה גבוהה עד פי 10 בתנאי צריכה גבוהה וממושכת. בנוסף, הביצועים שלהם בטמפרטורות נמוכות טובים יותר מאלו של תאי סוללה רגילים המכילים אלקטרוליט על בסיס מים. יתרונות משמעותיים אחרים הם חיי מדף ארוכים יותר, עמידות טובה יותר נגד נזילות וביצועים טובים יותר בטמפרטורות נמוכות. איטום מאובטח ויעיל יותר מאפשר עמידות מצוינת נגד נזילות וקורוזיה. כיום מייצרת Duracell ‏3 דגמים של סוללות אלקליין.

Show / hide

מה יש בתוך הסוללה?

סוללות הן אולי קטנות, אבל הן בשום אופן לא פשוטות. הן תאים אלקטרוכימיים המיוצרים בהנדסה מתוחכמת. אנרגיה כימית מומרת לאנרגיה חשמלית באמצעות תגובת חמצון-חיזור. התהליך מתרחש בין שלושת החלקים העיקריים של הסוללה: האנודה, הקתודה והאלקטרוליט. החומרים שמהם עשויים חלקים אלה שונים בסוללות מסוגים שונים. לצורך יצירת זרם חשמלי, חלקים אלה צריכים למשוך אלקטרונים או למסור אותם, ועל פי יכולות אלהנבחרים החומרים שמהם הם עשויים. האנודה היא לעתים קרובות מתכת, הקתודה היא תחמוצת מתכתית, והאלקטרוליט הוא תמיסת מלח שמתווכת את זרימת היונים.

Show / hide

מי המציא את הסוללה?

בשנות השישים של המאה השמונה עשרה פיתח ג'ורג' לקלנשה הצרפתי את הגרסה המוקדמת של הסוללה הראשונה לשימוש המוני, תא האבץ פחמן. האנודה הייתה מוט אבץ וכספית (אבץ, האנודה שבתא המקורי של אלסנדרו וולטה, התגלה כאחד החומרים המתאימים ביותר למטרה הזאת). הקתודה הייתה כוס מחוררת שהכילה דו-תחמוצת מנגן ומעט פחמן. לתמיסה זו הכניסו מוט פחמןשפעלכקולט זרם. גם האנודה וגם כוס הקתודה הוטבלו בתמיסה נוזלית של אמוניום כלוריד ששימשה כאלקטרוליט. המערכת נקראה "תא רטוב". למרות שהתא של לקלנשה היה פשוט וזול, הוא הוחלף לבסוף בשנות השמונים של המאה השמונה עשרה בגרסה משופרת של "תא יבש". האנודה הפכה לפחית אבץ המכילה את התא, והאלקטרוליט הפך למשחה במקום נוזל, וביחד הם מהווים בעצם את תא האבץ פחמןהמוכר בימינוכסוללה.

Show / hide

מהן אנודה, קתודה ואלקטרוליט?

אלה הם מרכיבי היסוד של הסוללה, ושל כל סוללת אלקליין אחרת. האנודה היא האלקטרודה השלילית ועשויה מאבץ. הקתודה היא האלקטרודה החיובית ועשויה מדו-תחמוצת המנגן. האלקטרוליט הוא תמיסה על בסיס מים שמאפשרת מעבר של יונים בין האלקטרודות ועשויה מאשלגן הידרוקסיד.

Duracell Duracell

יצירת קשר

לא מוצאים כאן תשובות? כתבו לנו הודעה וקבלו תשובה.

יצירת קשר